Evrimi Anlamak: İlk İnsan Asla Var Olmadı!

Bu başlık sadece ilk insan için değil, ilk at, ilk deve, ilk akşamsefası, ilk E. Coli bakterisi, ilk maya mantarı ve herhangi bir canlının "ilk" bireyi için de geçerlidir. Hiçbirinin "ilk"i yoktur. Evrim sürekli bir süreçtir ve tüm türler yakın ve uzak kuzenlerine, kademeli ve çok yavaş değişimlerden geçerek, ataları aracılığıyla bağlanır. 

Bu muhteşem videoda, evrimin en kritik noktaları neredeyse tam olarak anlatılmaktadır; bu açıdan çok kıymetli bir video olduğu kanısındayız. Çoğu zaman akla gelen "Ben de insanım, ebeveynlerim de insan, yavrularım da insan; o zaman yeni bir tür nasıl var olabilir ki?" sorusuna son derece görsel, isabetli ve net bir cevap veriliyor. Dahası, neden hiçbir türün "ilk bireyi" diye bir şey olmadığını da tam olarak anlamanızı sağlayacaktır. Böylece "İlk insan ne zaman var oldu?" sorusunun modern bilim çerçevesinde neden hatalı olduğunu da öğrenebileceksiniz. Ayrıca "Evrim Ağacı" kavramının ne olduğunu da, zamanın enginliği ile birleştirerek çok güzel bir şekilde anlatıyor. Birçok okurumuz için son derece faydalı olacağı kanaatindeyiz. 

Yani son derece fazla kavramı, oldukça yalın bir dille, kısacık bir videoya sığdırmayı başarmış bir anlatım. Önemle tavsiye ediyoruz.

Daha fazla bilgi almak için kendimize ait birkaç kaynak sunmak istiyoruz:

1) "Evrim Kuramı ve Mekanizmaları" Kitabımız: http://www.evrimagaci.org/fotograf/48/5366

2) Evrim'in İşleyişi - 3: Bir Canlının Ebeveyni de, Çocuğu da Kendisi İle Aynı Türken, Evrim Nasıl Yeni Türler Yaratır? (http://evrimagaci.org/makale/302/)

3) Mikroevrimin Makroevrimi Doğurması: Harfler ve Renkler Üzerinden Evrim Anlatımı (http://www.evrimagaci.org/fotograf/54/5322)

4) Yeni Türler Nasıl Evrimleşir? (http://www.evrimagaci.org/fotograf/54/3404)

5) Türler Arası Geçiş... (http://www.evrimagaci.org/fotograf/54/3630)

İyi seyirler.

Not: Homo erectus için "insan değil" ifadesi kullanılmış. Teknik olarak bu ifade doğru değildir. "Homo" cinsi içerisindeki tüm türler, bilimsel olarak "insan" olarak bilinirler. Homo erectus "Dik insan", Homo habilis "Becerikli insan", Homo sapiens "Bilge İnsan" olarak bilinir. "Homo" cins adı, "insan" anlamına gelir. Dolayısıyla Hayvanlar Alemi'nde tek 1 tane insan türü yoktur, şu ana kadar tespit edilen 13-14 farklı insan türü bilinmektedir. Ancak sadece 1 tanesi hayattadır ve o da biziz.

Altyazılandıran:
İnan Muslu (Evrim Ağacı Okuru)
ÇMB (Evrim Ağacı) 

Orijinal Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=xdWLhXi24Mo

***

Yeni videolarımıza ve Evrim Ağacı ile yan oluşumlarının düzenli harcamalarına maddi destekte bulunmak için Patreon üzerinden bizi destekleyebilirsiniz: http://www.patreon.com/evrimagaci

Patreon'un nasıl çalıştığını merak ediyorsanız veya nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz: http://www.evrimagaci.org/fotograf/48/7230

Patreon kullanımının video anlatımı için: https://youtu.be/yU0VT4Bt7RM

Paypal üzerinden destek olmak için: http://www.evrimagaci.org/fotograf/48/4105

IBAN kullanarak bir banka aracılığıyla bağışta bulunmak isterseniz, gerekli bilgileri edinmek için lütfen evrimagaci@gmail.com adresinden bize ulaşınız.

6 Yorum